Довідка села Трач

Трач — перша письмова згадка про село у 1781 р., хоч археологічні знахідки свідчать про заселення цієї місцевості ще за 3-5 тисяч р. до н. е. Як окреме село з с. Дебеславців виділилось у 1900 році. Межує з селами Кропивище, Пилипи Коломийського району. Трач охоплює також села Гуцулівка, Корости, Кривоброди, Цуцулин.

Висота над рівнем моря 330 м. Відстань від Косова 30 км, від залізничної станції Матіївці — 12 км. Присілки, кутки: Царина, Багни, Гори, Зруб, Пиконива, Спаське, Пінево, Матіївське (Шиманово). Ліси листяні, їх назви: Корнеччина, Матіївський, Залуччина, Самакіївський; урочища Шиманове, Пінево. Потоки Ставище, Піків, Шиманів.

176 господарств. Типові прізвища: Мельничук, Семенчук, Слободян. Жителі займаються художніми промислами.

Через село проходить асфальтована дорога. Автобусне сполучення нерегулярне. Відділення зв’язку, АТС на 50 номерів.

Середня школа (дир. Г.Сапович) у типовому приміщенні (1982 р.). При Народному домі (побудований в 1957 р.) діє самодіяльний колектив (керівник І.Черпінський). Добре обладнана амбулаторія, де застосовуються і нетрадиційні методи лікування (гол.лікар В.Дем’янюк). Сільмаг, на фермі — їдальня, продуктова крамниця, буфет.

Релігійні громади УПЦ—КП та УГКЦ, церквою користується православна громада. Храмове свято 21 вересня (Різдво Пресвятої Богородиці). Діє осередок товариства «Просвіта».

Відомі вихідці з села: письменник Роман Іваничук; його брат Євген, багаторічний в’язень радянських таборів, автор книжки «Записки каторжника» (1993 р.); поет Михайло Пилатюк; доктор педагогічних наук, професор М. Черпінський.

Пам’ятки історії та культури: на північній околиці села в урочищах Толкона, Вівалян — могильники культури карпатських курганів (II-VI ст. н. е.), відкриті в 1936 р. та 1969 р.; Богородицька церква 1909 р.; символічна могила борців за волю України, висипана в 1943 р., зруйнована в 1952 р., відновлена в 1991 р.

Жителі села брали участь у повстанському русі, за що, за неповними даними, були репресовані понад 60 чоловік. У Трачі похований курінний УПА Д. Гах — «Скуба», який загинув у бою з карателями 27 вересня 1945 року.

Телефонний код — 03478, поштовий індекс — 78631.

На замітку:

Косів: довідник
3.35