Довідка села Слобідка

Слобідка — село, належить до Кобаківської сільської Ради, засноване в 1448 році. Межує з смт. Кути, селами Старі Кути, Кобаки, по р. Черемош — з селами Чорногузи та Іспас Чернівецької області.

Висота над рівнем моря 220–401 м. Відстань від Косова 15 км, від залізничної станції Вижниця — 8 км.

338 господарств. Типові прізвища: Гавриш, Девда, Лазорик, Лукинич, Петрищук, Смадич.

Більшість жителів працює на підприємствах та в організаціях Кут, Вижниці. Землі належать до спілки селян ім.Марка Черемшини в Кобаках. Через село проходять дороги Кути–Снятин, Кути–Заболотів. Маршрутні автобуси Косів—Снятин, Косів—Івано-Франківськ, Косів—Чернівці. Відділення зв’язку, Ощадбанку — в Кобаках.

Початкова школа в будинку, спорудженому в 1870 р. Народний дім (1948), бібліотека, діють вокальний ансамбль, драматичний гурток.

Релігійна громада УПЦ-КП користується Успенською церквою, збудованою в 1988 р. Храмове свято 28 серпня (Успення Пресвятої Богородиці).

За переказами старожилів відомо, що на початку ХVІІІ століття село Слобідка нараховувало лише 8 дворів, будучи окремою адміністративною одиницею. До середини ХVІІІ століття кількість жителів збільшувалась — вони заселяли вільну територію, якої було вдосталь.

У 1750 році за благодійні пожертви з сусідніх сіл і силами місцевої громади збудували маленьку дерев’яну церкву, куди люди приходили молитися. Але з кожним роком кількість односельців збільшувалась і до 1900 року виникла потреба у розширенні приміщення храму. Тож парафіяни продали церкву у с. Зеленів Вижницького району, а на отримані кошти і власні пожертви придбали велику церкву у с. Великому Рожині.

Освячення нового храму в честь Успіння Пресвятої Богородиці і святителя Василія Великого відбулося 1903 року. Також було побудовано багато каплиць і зведено хрестів, на знак пошани Богові.

Раніше за керівництва різної влади слобідська церква не зазнавала жодних утисків, а спірні питання (польська влада намагалася окатоличити церкву) вирішували винятково дипломатичним шляхом. Проте з приходом тоталітарного режиму церква зазнала наруги.

За наказом згори, храм закрили, майно вилучили, тоді ж зникли і хрести, і каплиці… І лише з початком незалежності України — у 1990-ті роки церкву в с. Слобідці було відкрито знову, і до сьогоднішнього дня вона є діючим храмом Української Автокефальної Православної Церкви.

Парафіяни знову за власні кошти відремонтували храм Божий. Саме тому 14 січня цього року, в день Нового церковного року, на храмове свято св. Василія Великого церква святкує свій 110-річний ювілей.

У 1976 р. встановлено пам’ятник полеглим під час Другої світової війни. На радянсько-німецькому фронті полягли 28 слобідчан. 11 жителів Слобідки загинули як вояки УПА. Були незаконно засуджені репресивними органами 9 чоловік.

Телефонний код — 03478, поштовий індекс — 78662.

На замітку:

Косів: довідник
3.27