Довідка села Шепіт

Шепіт — до березня 1940 р. було присілком с. Брустури, виникло в 1820 р. Межує з селами Космач, Річка, Брустури, Снідавка Косівського району та с. Криворівня і присілком Бережниця Верховинського району.

Відстань від Косова 32 км, від залізничної станції Коломия — 53 км.

Присілки і кутки: Безвінний, Лисничка, Шепіт, Рунок, Пантериш, Підкородистий, Кичера, Скрипки, Ґрунь, Буков’яли, Костеївський Потік, Підріжжя, Вішне Поле, Палагнюки, Черешенька.

Назви урочищ: Чорний Ґрунь, Сигла, Ріжі. Селом протікають р. Брустурка, Костеївський Потік. Навколишні висоти — Ґрегіт (1472 м), Буковець (969 м), Кичера.

752 господарства. Орні землі відсутні, селяни займаються відгодівлею великої рогатої худоби, овець. Поширені промисли — ліжникарство (Г. Кіщук), різьба по дереву та інкрустація (І. Ігнатюк), виготовлення трембіт (П. Грималюк), вишивка та ін.

Центральна дорога заасфальтована, автобусне сполучення з Коломиєю і Косовом. Відділення зв’язку, Ощадного банку, АТС на 100 номерів.

Неповна середня школа у пристосованому приміщенні (1951 р.). Досвідчені вчителі — Є.Кіщук, О.Ткачук. Будинок культури (1957 р.), кіноустановка, бібліотека. Два фельдшерсько-акушерські пункти. Через село пролягає пішохідний туристський маршрут.

Осередків громадських і громадсько-політичних організацій немає.

Релігійна громада УПЦ—КП, церква споруджена в 1993 р. Храмове свято — Зіслання Святого Духа.

У 40-50-х роках багато жителів брали участь у повстанському русі. За неповними даними, радянською владою було репресовано 50 шепітян, з них 24 були засуджені до тривалих термінів каторжних робіт.

Пам’ятки природи: водоспади на р. Брустурці, кам’яні розсипища на г. Ґрегіт.

Чисельні водоспади в селі Шепіт різні за розміром та видом, найчастіше трапляються водоспади, що утворилися завдяки тектонічним зсувам ще в часи коли Карпати були молодими горами.

Крім мальовничої природи в Шепіт туристів приваблюють народні умільці — тут працює понад 180 майстрів народного мистецтва, майже кожної справи притаманної гуцулам. Одним з останніх майстрів на Гуцульщині, які займаються виготовленням трембіт є Василь Грималюк — відомий далеко за межами України.

Телефонний код — 03478, поштовий індекс — 78642.

На замітку:

Косів: довідник
3.41