Довідка села Прокурава

Перша письмова згадка про село Прокурава (Пекурава, Прокурєва, Пекурєва) в 1638 році.

Прокурава часто змінювала свого господаря — це були то поляки, то угорці і кожен приносив своє погіршення в життя селян. Через таке життя на цих землях нерідко спалахували повстання в котрих мешканці приймали активну участь, особливо в ті часи вони допомагали опришкам. Олекса Довбуш за переказами не один раз бував в цьому селі.

Межує з селами Шешори, Брустури, Космач, смт. Яблунів. Висота над рівнем моря 420 м. Відстань від Косова 23 км, від залізничної станції Коломия — 40 км.

Село складається з центру та 3-х  присілків, кожен з яких ділиться на кутки.

Присілок Потік має кутки: Бондарево, Греколів, Ваштишір, Віпчина, Верх, Пантелин Город, Прочерти, Гига, Перелега, Барани, Ґрунь, Сиглін, Жоліб, Подерки, Стіна.

Присілок Беріг: Роп’янець, Столець, Поляни, Козарки, Сгаїще, Присліп, Лази, Подерей.

Присілок Заріччя: Царина, Луги, Посіч, Кутівка, Прочерть, Облаз.

Центр: Горби, Мочера, Запітки, Кут, Гричівська, Горіще, Рівне, Клифа, Облаз.

488 господарств. Типові прізвища: Бойчук, Гарасим’юк, Матійчук, Петрів, Петрицюк, Шелюжак.

Промислові підприємства відсутні. Селян об’єднує агрофірма «Гомін Карпат» (голова М.Петрів) з центром у Шешорах.

Населення займається різними видами художніх промислів та ремеслами. Відомі такі майстри: ложкарі (В.Бойцуняк, Д.Гарасим’юк, І.Бойцуняк, М.Бойцуняк, М.Микитин, П.Петрів, І.Слочак, В.Якібчук, I.Шелюжак), ткалі (Є.Самокіщук, П.Шелюжак, О.Матійчук, Г.Лавринюк), килимарниці (М.Бацуляк, Д.Якібчук, Є.Бойчук), писанкарки (К.Бойцуняк, О.Гарасим’юк, В.Слочак, Г.Петрицюк, Г.Тарасюк), вишивальниці (Є.Гарасим’юк, Г.Петрів, М.Грекуляк, М.Данилюк), майстрині виробів з сиру (М.Чулак, Н.Загориняк, М.Гарасим’юк — мужчина), різьбярі (В.Петрів, М.Петрів, М.Якібчук, Ю.Гарасим’юк, М.Нерестюк), столярі (Д.Микитин, І.Бойцуняк, В.Матійчук, В.Самокіщук), будівельники (А.Лавринюк, В.Сова, М.Гарасим’юк, В.Матійчук, П.Слочак, ВЛавринюк, П.Дручків). Ткацькі верстати виготовляє М.Микитин, ліжникарські — Ю.Якібчук, кожухи, киптарі — Ю.М.Якібчук.

Найбільш поширеним в селі Прокурава є ложкарство — вирізання з дерева ложок, тарілок, мисок та інших предметів повсякденного вжитку. Вироби ці роблять з твердих порід деревини, а в Карпатах є дерево, котре здається створене для такого промислу, — карпатський бук. Воно за твердістю таке саме як дуб, але не дає гіркого присмаку, та трохи легше обробляється.

Неповна середня школа (директор Г.Петрів)у приміщенні, збудованому в 1900 р. і добудованому в 1938, 1959 та 1970 роках. Серед кращих педагогів М.Бадуляк, М.Гуцуляк, Д.Лавринюк, С.Матійчук, Є.Савчук, Л.Самокіщук, М.Якібчук.

Народний дім побудований 1924 р. (зав. М.Ткачук). Ініціатором будівництва читальні «Просвіта» був парох Іоан Рогужинський з селянами І.Гарасим’юком М.Лавлюком, М.Федорюком, І.Бойчуком, Ю.Строчуком, А.Максим’юком та М.Микитином. Першим завідуючим читальні був ЮЛавринюк. Тепер при Народнім домі діє народний фольклорно-етнографічний ансамбль «Барви Карпат», який брав участь і в міжнародних фестивалях (керівник П.Гуцуляк, М.Ткачук). Найактивніші учасники — Н.Сидорак, Г.Миклащук, М.Миклащук, П.Гарасим’юк, Г.Строчук, Д.Мойцуняк, М.Бойцуняк. Славляться музиканти ЮХарасим’юк, М.Слочак, Ф.Якібчук, МЛожоджук, В.Матійчук, І.Матійчук, М.Матійчук, В.М.Матійчук, М.Петрів, В.Гарасим’юк.

У селі є медпункт, аптека, 2 крамниці, буфет. Центральна дорога заасфальтована, автобусне сполучення рейсами Косів–Шепіт, Коломия–Шепіт, Коломия–Брустури. Відділення зв’язку, АТС, філія Ощадбанку в Брустурах.

Осередок НРУ, товариство «Просвіта».

Релігійна громада користується церквою Пресвятої Богородиці. Храмові свята 8 січня (Собор Пресвятої Богородиці) та 2 серпня (пророка Іллі).

Вихідці з села: Іван Гарасим’юк, організатор січових стрільців у селі; Варвара Микитин — відома ткаля; Василь Петрів — видатний різьбяр; Василь Гарасим’юк — відомий поет, автор збірок «Смереки», «Потоки», «Космацькі узори», «Діти трепети», лауреат літературної премії «Благовіст». Народився 1956 р. в Караганді, куди були вислані його батьки.

Пам’ятки історії та культури: хрест на честь скасування панщини 1848 р.; церква Собору Пресвятої Діви Марії, побудована в 1889 р.; хрест на честь соборності України, встановлений в 1920 р.; каплиця в центрі села на місці зруйнованої комуністами, відновлена будівельною бригадою Б. Матійчука; дерев’яна каплиця на Заріччі відбудована з ініціативи М. Петріва; могила на честь січових стрільців, освячена 30 червня 1991 р., ініціатор Б. Матійчук; куток Довбушівка; Довбушева Криниця; Дворище, де був колись панський двір; Мосурівка — за іменем опришка з Прокурави Мосорука.

Прокурава зазнала тяжких втрат за часів окупації нацистським та комуністичним режимами. Понад 40 чоловік були вивезені або засуджені радянськими репресивними органами. Про національну свідомість прокуравців свідчить той факт, що 32 з них воювали в лавах УСС, з них 9 загинули в боях.

В околицях села простягаються хребти Сиглін, Карматура, Брусний з вершинами Брусний (965 м), Тарниця (887 м), Сиглін (858 м), Присліп Перший, Присліп Другий, Греколів, Микулінка, Ганзівка, Гига. Ліси: Сгаїще, Брусний, Гига, Облаз, Сиглін, Козарки, Поліни, Прочерть.

Пам’яткою природи є Камінь Довбуша під Брусним. На присадибі М. Бойцуняка культивується багато рідкісних та екзотичних рослин як з Карпат, так і з далеких країв (арніка гірська, родіола рожева, тирлич жовтий, жень-шень, кавове дерево та сотні інших). В селі росте одне дерево кедра сибірського. В Аршиці — на межі Прокурави і Космача — рештки стоянки первісної людини.

Телефонний код — 03478, поштовий індекс — 78625.

На замітку:

Косів: довідник
3.21